Daniela Messiereurová

10.10.2020

Nová zadání pro distanční výuku ke stažení ZDE!

 

5.10.2020

Dobrý den,

přecházíme opět na vzdálenou výuku z domova. Všem, na které mám mailovou adresu, jsem už úkoly poslala, budou následovat další. Koho by mail minul, zde jsou zadání pro příštích 14 dní.

1. Sedněte si před zrcadlo, nebo si vezměte malé zrcátko, a pozorně si prohlédněte svůj obličej. Je spíš kulatý, nebo má podlouhlý oválný tvar? Jaké máte oči, nos, ústa?

Až se pořádně podíváte a prozkoumáte všechny podrobnosti, vezměte si čtvrtku A4 nebo A3, případně stačí i obyčejný papír , a měkkou tužku, a začněte kreslit autoportrét. (To znamená, že kreslíte sami sebe, když nakreslíte někoho jiného, je to portrét). Pro inspiraci se podívejte třeba na Rembrandtovy kresby a malby, ve kterých zachytil svůj obličej v různých obdobích života.

Začněte tvarem obličeje, který pěkně umístíte do daného formátu. Pak nakreslete oči, asi v polovině tvaru. Rozvrhněte si svislou osu, abyste dobře umístili nos a ústa pod sebe. Přidejte uši, vlasy. Pokuste se kresbu vystínovat.

   Varianta pro nejmenší děti- můžete obličej vytvořit jako koláž (nalepením z různých barevných papírů). Nejdříve vystřihněte tvar obličeje a krk. Nalepte ho na papír odlišné barvy. Potom si vystřihejte oči nos, ústa, obočí, uši. Vlasy zkuste z tenkých proužků papíru. Poskládejte si drobné tvary na nalepený obličej, nalepte.

   Varianta pro starší žáky- nakreslete si nejdříve na A4 detaily- oči , ústa, nos, uši. Pak zkuste celý portrét.

2. Masky-  Vezměte svoji kresbu autoportrétu. Pokud máte doma „kopírák“, - černý nebo modrý kopírovací papír, dejte ho pod kresbu, pod něj nový papír a obličej si obtáhněte, tak, aby se vám otiskly jeho hlavní tvary. Pokud nemáte kopírák, můžete si zadní stranu kresby pořádně začernit měkkou tužkou, a bude fungovat stejně. Případně je možné kresbu přiložit na okno, přes ní dát nový papír , a obkreslit. Vytvořte si několik kopií.

Pak nejprve tužkou zkuste vymýšlet a kreslit přes portrét různé masky- může to být ozdobná škraboška, maska zvířete, strašidelná maska na Halloween, obludka…..Až budete spokojeni s kresbou tužkou, vybarvěte si masky fixami nebo pastelkami (případně i jinou technikou podle vlastní volby).

3. Kresba postavy- poproste někoho z rodiny, aby vám chvíli „seděl modelem“. Může i ležet, sedět u počítače nebo knížky, ale důležité bude, aby se alespoň chvíli nehýbal. Kreslete na papír A4, měkkou tužkou nebo fixou. Všimněte si proporcí- vzájemných velikostí tvarů. Základním měřítkem u postavy je výška hlavy. U dospělého člověka se vejde asi 7 nebo 7 a půl hlavy na výšku stojící postavy (včetně hlavy), u dětí je to méně. Všimněte si, jak dlouhé jsou v poměru k tělu ruce, jak jsou usazené v ramenou, kde se ohýbají, aby nebyly jako gumové hadice. Stejně tak nohy. Pokud váš model bude souhlasit, zkuste ho nakreslit víckrát, v různých pozicích.

4. Kostým- V časopise nebo na internetu si najděte fotografii stojící postavy, podle vlastního výběru. Nakreslete si ji, nebo obkreslete, tak jako v předchozím úkolu.

Starší žáci- zkuste vymyslet kostým pro rockovou nebo popovou hvězdu, inspirujte se třeba kostýmy Davida Bowieho. Kreslete nejprve tužkou, pak technikou podle vlastního výběru vybarvěte. Můžete nakreslit nebo namalovat i scénu za zpěvákem.

Můžete navrhnout i kostým pro filmovou postavu, do filmu podle vlastního výběru.

Mladší žáci-  vymyslete kostým pro pohádkovou postavu, pro film nebo divadelní hru, podle vlastního výběru. Vybarvěte fixami, pastelkami...

 

Kresby posílejte prosím na můj mail- daniela.messiereurova@gmail.com, telefon pro případné dotazy- 736154573