Horálková Helena

akad. mal. Helena Horálková

 

 

Milé děti!

 

Nemohla jsem vám napsat dříve, protože se mi jako na potvoru porouchal počítač. Chodím ale ke svým dětem a mohu svámi komunikovat od nich. Kdybyste mi chtěli poslat fotku vašich obrázků, zde je má e-mailová adresa: helena.horalkova@centrum.cz  Doufám, že se vám někdy zachce něco namalovat, k čemuž vás nechci nijak nutit.  Vím, že ze školy toho máte víc než dost.

 

Několik nápadů pro mladší žáky pro nucené domácí vězení:

 

1) PROMĚNA

 

1.a/  Zahraj si na kouzelníka a proměňuj! Nakresli si kleště, kladivo, nůžky. Čemu se podobají? Není pila jako krokodýl, nůžky jako kráčející panáček, kladivo jako divný pták? Nakresli s nimi praštěnou pohádku.

 

1.b/  Prohlédni si sporák, pračku, bojler, skříňky, udělej z nich velké bytosti. (Sporák a pračka mají tlamu, skříň ukrývá nějaké tajemství) Nakresli to!

 

1.c/  Co když kuchyňské náčiní v noci oživne? Tancují spolu lžíce a vidlička, nůž a vařečka, cedník se struhadlem a naběračka s měchačkou? Zkus to nakreslit.

 

1.d/ Znáš pohádky, kde se udála nějaká proměna? Třeba jak se dívka proměnila ve strom, obr v kámen, člověk v osla? Nakresli vlastní příběh s proměnou.

 

1.e/ Jak se proměňuje obličej člověka stářím? Jak mění obličej dobrota, zloba a vztek, smutek? Najdi si nějakou fotku a zkus podle ní nakreslit takto pozměněný obličej.

 

1.f/ Jak dokázali lidé proměnit pěknou krajinu ve smetiště? Zkus to namalovat.

 

2) PÁTRÁNÍ A POZOROVÁNÍ

 

2.a/

 

V bytě si vyber některá zákoutí a nakresli si je. Dej hádat mámě nebo tátovi, kde to je.

 

2.b/ Zkus to nakreslit z paměti, jak vypadá kousek vaší kuchyně, kout

 

v obýváku, vaše koupelna nebo předsíň. Podobá se tvá kresba skutečnosti?

 

2.c/  Umíš nakreslit zpaměti, jak vypadá vaše auto?

 

2.d/  Polož na stůl pár drobných věcí, (např. klíče, propisku, otvírák, nůžtičky a podobně). Chvíli je pozoruj a pak to zakryj a nakresli. Podobá se tvá kresba skutečnosti?

 

2.e/  Co vidím z druhého pokoje (kuchyně) v otevřených dveřích?

 

2.f/  Jaký je náš výhled z okna? Namaluj pohled z okna při dešti, sněhu, větru, v noci.

 

2.g/  Vzpomeň si, co visí u vás na zdi. Zkus namalovat z paměti nějaký váš obraz či fotku, co máte pověšenou na zdi, třeba se pobavíte.

 

3)  FANTASIE VMEZÍCH NAŠEHO BYTU

 

3.a/  Zkus vymyslet tajný vchod do začarované místnosti.

 

3.b/  Najdi kliku na dveřích s klíčovou dírkou. Vymysli tajemný svět v klíčové dírce.

 

 

 

3.c/  Kde u vás bydlí skřítek? Jak asi vypadá? Schovává nám klíče, brýle, tužky?

 

3.d/  Nakresli si vaši židli a stůl. Posaď na židli nějakého zvláštního návštěvníka. Namaluj pro něj vymyšlenou hostinu, třeba úplně praštěnou.

 

3.e/  Jaké zásoby má na zimu ve spíži pohádkový ježek, zajíček, veverka? Namaluj jejich kompoty, sušené brouky, houby.

 

3.f/  Půjč si od mámy sklenici na kompot a vyrob nějaký praštěný kompot. (Nastrkej tam třeba obrázky).

 

4)  GEOMETRICKÉ HRÁTKY

 

Posílám jako vzorek vlastní pokus, abych vám ukázala, jak na to.Stříhej nebo vybarvuj, smíš používat čtverečky, kruhy, trojúhelníky, půlkruhy a čtvrt-kruhy. Použij barevné papíry, nemáš-li, vybarvi černě. Doufám, že mě překvapíte originálním nápadem.

 

 

5) STARŠÍM ŽÁKŮM

 

Ráda bych, abyste mapovali prostor své duše a vytvořili něco jako karanténní deník, (třeba jako komiks). Můžete též zobrazit své různé nálady, i tu depresi, čímž si trochu ulevíte. Samozřejmě platí stále,že zátiším se nic nezkazí. Kreslete, ať nezakrníte.