Kytková Markéta

 Distanční výuka II ( e-mail: kytkovamarketa@seznam.cz, mobil:  725 738 919 )

 

Moc Vás všechny zdravím a posílám Vám další soubor inspirace pro Vaši domácí tvorbu. Náměty jsou opět orientačně rozdělené podle skupin, kam normálně docházíte, ale pročtěte si všechny a můžete si vybrat libovolně. Máte-li možnost, neváhejte mi zasílat své výtvory mailem či na mobil, klidně už v průběhu práce,  neváhejte se zeptat, není-li Vám něco jasné.

 

Pondělí 14:00 – 16:15 h a Čtvrtek 16:30- 18:45h

 

Karneval zvířat“ - koláž

Představte si, že si zvířata uspořádala karneval a převlékla se za lidi (či jiná zvířata) – vytvořte koláž s tímto námětem.

Koláž je výtvarná technika (podle francouzského „collage", tj. lepení), při níž se na zvolený podklad lepí jiný materiál, většinou vystřižený nebo vytržený, v záměrně neobvyklých souvislostech, s novým významem.

– můžete například nakreslit zvířata a vystříhat z časopisů, novin, pohlednic i třeba vlastních starých obrázků jejich masky, které do obrázku nalepíte, celý obrázek může být také složen jen z výstřižků slepených do Vámi žádané podoby,atp....Zkrátka vystřihujte, lepte, dokreslujte, domalujte.

( formát podle možností, alespoň A4)

 

Máte-li možnost, prohlédněte si na internetu koláže našeho světově uznávaného tvůrce, který se věnoval právě kolážím, Jiřího Koláře.

 

„Atlas psů“, „atlas koček“

Jistě jste již někdy viděli atlas zvířat. Zkuste vytvořit svůj atlas s různými plemeny psů či koček – kreslete tužkou nebo fixem na jednotlivé listy A4. Snažte se zachytit odlišnosti různých plemen – dlouhé x krátké nohy, délka čenichu, tvar uší, délka ocásku, délka srsti, její povrch (hladký, kudrnatý, jsou i psi a kočky zcela bez srsti)

Můžete kreslit pouze tužkou či fixem, můžete i vybarvovat pastelkami či vodovkami.

 

 

Pondělí 16:30 -18:45h a Čtvrtek 14:00- 16:15h

„Jiný svět“

Vytvořte imaginární svět – nakreslete krajinu či město z „jiného světa“ – vymyslete originální přírodní či industriální prostor, který můžete doplnit o bytosti, které v něm žijí – fantazii se meze nekladou. Ideální by byl formát A2 ( nemáte-li tak velký papír , poskládejte ho třeba ze čtyř A4)

Technika libovolná , dle Vašich domácích možností.

Pro inspiraci přikládám díla známých malířů. ( obrázky nekopírujte, snažte se o vlastní řešení)

 

Paul Klee

         

   

         

 

René Magritte

        

 

Jan Zrzavý

    

     

„Brána do jiného světa“

„Jiný“svět už máte, teď vymyslete jak do něj z našeho světa můžeme vstoupit. Brána může mít podobu klasickou, může být zjevná či skrytá. Může se skrývat ve stromě, ve vodě, v nebi....... Dejte průchod imaginaci.

Formát A3 (nebo složený  2xA4), technika libovolná

A opět pár obrázků pro inspiraci (obrázky nekopírujte, snažte se o vlastní řešení)

 

     

 

   

 

  

 

    

Žáci připravující se na zkoušky na školy s výtvarným zaměřením

 

„Prostor v ploše“

Vytvořte kresbou optickou iluzi prostoru či objemu pomocí linií či valérů. Následně totéž zkuste pomocí barev. Iluze může mít podobu konkrétního předmětu či prostoru, ale může to být i zcela abstraktní „zvlněná“ plocha.

Vytvořte tedy dvě varianty A4 – jednu černobílou a jednu barevnou.

 

A opět pár obrázků pro inspiraci (obrázky nekopírujte, snažte se o vlastní řešení)

Zkuste zjistit, které z přiložených obrázků jsou dílem Victora Vasarelyho, významného představitele uměleckého směru Op Art.

           

 

          

 

    

 

      

 

Dále kreslete různá zátiší běžných předmětů, které doma najdete – 1:1, tužkou, stínovat.

(udělejte si třeba uzel na kapesníku a kreslete)

 

Všem pevné zdraví, Markéta Kytková