E. Mautnerová L. Kmeťová

 

         

Úkoly jsou pro všechny věkové kategorie a každý pracuje dle svých možností, t.j. zvolí vhodný formát papíru, výtvarné prostředky (kresba, malba,koláž, komiks...) a vlastní pojetí 

 

Přeji správné vykročení do nového roku 2021!   Pro ty, kteří ještě nepoužívají program CLASS ROOM, posílám nový úkol na leden.

 

Výsledek lze zaslat na e-mail:  lubomira.kmetova@zus-stitneho.net

 

Téma 2/2021

 

Aktuální počasí

Sníh, led, ledové květy, sněhové vločky... Inspiruj se aktuálním počasím a namaluj nebo nakresli jednu (nebo všechny) varianty dalšího tématu. Sníh přikrývá vše na ulici i v přírodě. Vyber si zajímavý zasněžený strom, lavičku, dům se zasněženou střechou a namaluj je. Ze sněhu se staví sněhuláci, namaluj jednoho. Všímej si, jak sníh zaobluje hrany, přidává věcem objem a dělá je čistými a bílými. Led je také inspirativní tvůrce, pokud se dostaneš ven k rybníku, pozoruj, jak se chová zamrzlý rybník, louže. Jak ze střechy visí rampouchy. Nebo jak zamlžené okno zaroste "ledovými květy". Ledová vločka je výtvarné dílo samo o sobě. Pokus se vymyslet několik různých druhů sněhových vloček a udělej vzorník ledových vloček na stránku A4. Vymysli aspoň devět variant. Nezapomeň, že má vždy šest ramen!

 

      

   

Výsledek lze zaslat na e-mail: lubomira. kmetova@zus-stitneho.net

 

 

Posílám první novoroční téma:

 

Namalujte nebo zobrazte jakýmikoliv výtvarnými prostředky ohňostroj. Máme ho v živé paměti, začíná jím nový rok. Pro naladění se na téma je dobré si třeba na minutu zavřít oči a představovat si, jak ohňostroj vypadá. Uvědomit si kontrast tmavé oblohy a světla ohňostroje, barevnost a směr barevných jiskřiček letících od středu do prostoru. Výtvarné prostředky, podklad i velikost díla je na Vás. Na tento druh úkolu lze použít třeba techniku rozfoukávání nebo rozstříknutí barvy, protože tímto způsobem lze vyjádřit pohyb od středu do prostoru. Nebo lze využít tiskátko, šablonu, protože se tam opakuje stejný prvek. Pokud vlastníte třeba voskovky, lze pracovat s nimi a poté přemalovat tmavě modrou nebo černou temperou oblohu.

 

                                                                                                                                  Vaše Ľuba Kmeťová

 

 

Dobrý den všem,

posílám další úkol distanční výuky:

 

Úkol č. 8: Vytvoř práci na téma obyvatelé planety Mars. Zvol vhodný formát papíru a vyber si techniku podle svého záměru. Může to být kromě kresby, malby i koláž nebo kombinace technik. Obyvatelé planety by měli mít kolem sebe prostředí typické pro tuto planetu, případně se mohou věnovat nějaké činnosti. Pokud si myslíš, že na této planetě není život, můžeš jí zobrazit pustou nebo jen s mikrorganizmy, které tam pravděpodobně jsou.

 

 

Úkol č. 7: Jak se projevuje déšť, vítr

a) v krajině

b) na lidech

 

Pokuste se tužkou, uhlem, pastelem či barvami vytvořit atmosféru deštivého či větrného dne. Může být ve městě i v přírodě, záleží na výběru.

 

 

 

Zdravím.

Luba Kmeťová

 

 

Úkol č. 6: Podzim je plný námětů. Vytvoř pečlivou studii přírodniny (listu, kaštanu, houby, šišky...). Zvol menší formát papíru A4, A5. O to víc si dej záležet na detailech a stínování. Na jeden papír můžeš nakreslit i vic kreseb a sledovat předmět z různých stran.

 

Používej tužku, rudku nebo fixu. Nezapomeň  na vržený stín.

 

 

 

 

Úkol č. 5: Vytvoř situaci, příběh, prostředí pro svoji oblíbenou hračku nebo postavičku a pak to celé nakresli. Snaž se zobrazit nejen hračku, ale i to kde se nachází a co dělá.

(Například náš robot si ráno vypil dobrý čaj, vyplul na moře na delfínovi a večer si zahrál pro radost na flétnu.) 

Kresli pastelkami, pastelem nebo fixem. Nebo můžeš také použít temperové, akvarelové či akrylové barvy. 

 

      

   

 

 

 

 Úkol č. 2: Nakresli, namaluj, vytvoř Autoportrét. Je to portrét sebe sama, pomocí zrcadla, fotky nebo vlastní fantazie - počítá se kresba tužkou, fixem, pastelkou, uhlem, rudkou, tuší. Nebo malba akvarelem (vodovými barvami), temperou či akrylem. Také může vzniknout vytrháváním a lepením barevných papírů, ale to je mnohem náročnější. Formát výkresu je libovolný.

 

Úkol č. 3: Vytvoř svou představu umělé inteligence. Je mnoho filmů, knih, článků o tom, že lidi v různých profesích nahradí umělá inteligence. Zobraz dle své představy, jak by takový robot, počítač nebo propojený systém počítačů, který už pracuje bez lidského zásahu, měl vypadat. Technika a formát jsou opět libovolné, tak jako u všech úkolů.

 

Úkol č. 4: Studie oblíbené rostliny. Zde je možnost vyjít z reálné rostliny v květináči, řezané květiny ve váze nebo se inspirovat rostlinami v pralese, které známe z obrázků či botanické zahrady. Rovněž v akváriu čili i v moři či rybníku rostou rostliny. Vybírejte dle chuti a nálady. Formát a technika dle možností.

 

Úkol č.1:  

https://www.stoplusjednicka.cz/zaostreno-na-viry-jak-vypada-koronavirus-ebola-nebo-hiv-pod-mikroskopem