Helena Horálková

Milí žáci,

okolnosti mne nutí stát se vaší virtuální učitelkou. Proto bych vám ráda zadala první úkol a tím je výtvarná koláž. Této práce se mohou zhostit i malé děti. Potřebujete jen  nůžky, papír, lepidlo  (tyčinkové nebo bílou lepicí pastu či Herkules) a hlavně staré časopisy, fotky na vyhození, reklamy či plakáty. Můžete též použít novinový papír i barevné papíry.

U koláže je krásná překvapivá kombinace, která vytváří vlastně báseň nebo anekdotu obrazem.

Kdybyste potřebovali inspiraci,najděte si na internetu surrealistickou koláž nebo koláže Jiřího Koláře, nejvíce koláží jsem našla od autora Rocia Montoyi. Velmi inspirativní je i Jan Švankmajer (ale ten je pro starší žáky stejně jako J.Štyrský).

Zkuste vytvořit třeba zvláštní krajinu, sestavit zvláštní zvíře nebo nebo nějak zvláštní portrét, malé děti mohou vytvořit třeba noční či zimní královnu, hodnou vílu či zlého skřeta. Hlavně se nebojte kombinovat nesourodé věci a musíte dobře stříhat!

Můžete také zrecyklovat vaše obrázky a použít je do koláže jako barvy nebo zajímavé pozadí. Kdo by nevěděl, co dělat, může ztvárnit téma  „Všechno je jinak“ aneb „Svět nohama vzhůru“.

Povedené obrázky či nepovedené pokusy mi račte poslat na mou e-mailovou adresu

helena.horalkova@centrum.cz

Nemám chytrý telefon, proto mi, prosím, neposílejte mmsky. Ony mi pak chodí neustále a to mne ničí. Přeji vám pro první úlohu hodně zdaru a určitě se ozvu s nabídkou procházek Prahou. Hodlám s vámi chodit po památkách, protože to bude prospěšné mně i vám.

                                                               S pozdravem Helena Horálková