E. Mautnerová L. Kmeťová

 

         

Úkoly jsou pro všechny věkové kategorie a každý pracuje dle svých možností, t.j. zvolí vhodný formát papíru, výtvarné prostředky (kresba, malba,koláž, komiks...) a vlastní pojetí 

 

Pro ty, kteří ještě nepoužívají program CLASS ROOM, posílám nový úkol.

 

Výsledek lze zaslat na e-mail:  lubomira.kmetova@zus-stitneho.net

2.3.2021

 

Téma č. 8

Rytmus

Další úkol bude věnován jevu, který nazýváme rytmus. Rytmus je univerzální zákon ve vesmíru, v přírodě, ve věcech.

V přírodě známe rytmus opakování dne a noci, ročních období, lunárních cyklů, tlukotu srdce nebo rytmus dechu. Svůj rytmus mají i stroje, lidské pohyby při práci nebo chůzi.
Rytmus nacházíme v architektuře v opakování některých prvků.
Použijte takový námět nebo objekt nebo spíš více objektů, které podle Vás zobrazují nebo vyjadřují rytmus.

     

                                              

 

17.2.2021

 

7. Podivín Keporkak

 

Kdo se skrývá pod zvláštním jménem Keporkak? Proč zpívá a jak daleko ho je slyšet? Co má společného s hrochem? Odpověď ta tyto otázky je v článku (součástí je krátké video): https://www.national-geographic.cz/video/video-40tunova-zpivajici-velryba-s-lehkosti-skace-ve-vodach-indickeho-oceanu-20170730.html Inspiruj se článkem nebo videem a vytvoř dílo na toto téma.

 

6. Mistr
 
Podívej se na dokument o dovednostech tohoto živočicha: https://www.youtube.com/watch?v=NEOd1U6ceKA
Zkus pomocí obrázku vyjádřit některou ze speciálních schopností. Všimni si stavbu těla, místa, ve kterých se pohybuje a namaluj nebo nakresli tohoto pozoruhodného tvora v jeho přirozeném prostředí.
 
 

2.2.2021

 

5. Město

Vytvoř z krabiček (od čaje, luštěnin, léků...) zmenšené město a nakresli ho. Pozoruj jak se mění tvar a výška "domů", když se na ně díváš zepředu, z výšky zespoda. Vytvoř na svém obrázku na stavbách okna a dveře, výlohy obchodů a jiné detaily podle své fantazie. Obrázek vyfoť a pošli.

 

4. Zimní sporty

Najdi si obrázek, fotografii sportovce na lyžích, bruslích, bobech... Pokus se na svém výkrese zachytit rychlost a taky zimu, sníh nebo led, který je k provozování těchto sportů potřeba.

 

 

 

Další téma distanční výuky je zde:

3/2021

 

Zkus si rozjasnit den a připrav si zátiší z různých předmětů, které mají žlutou barvu. Stačí dvě, tři věci.  Vezmi dostupné barvy (akryl, tempera, vodovky, suchý pastel...) a naznač základní obrysy zátiší na papír. Sleduj vzájemné vztahy předmětů: co je blíž a co je dál. Co je větší a co zase menší. Když máš skicu předmětů uspokojivě umístěnou do formátu papíru a správně odhadnuté vzájemné poměry věcí a jejich prostorové uspořádání, pusť se do malování. Sleduj kde je zátiší nejsvětlejší a kde zase nejtmavší. Pokus se rozpracovat nejdřív všechny nejsvětlejší místa na zátiší namíchanou světlou žlutou až bílou a poté zase nejtmavší místa nejtmavším odstínem, který chceš použít. Pracuj také na stínech. Ty by měly mít také odstín tmavě žluté až oranžové, případně hnědožluté barvy. Potom je potřeba vytvořit přechody mezi světlem a stínem. Zase je dobré rozpracovat různá místa na zátiší. Práce je založená na neustálém porovnávání věcí a světel či stínů. Když je práce hotová, nech uschnout, vyfoť a pošli.

 

                           

 

 

Téma 2/2021

 

Aktuální počasí

Sníh, led, ledové květy, sněhové vločky... Inspiruj se aktuálním počasím a namaluj nebo nakresli jednu (nebo všechny) varianty dalšího tématu. Sníh přikrývá vše na ulici i v přírodě. Vyber si zajímavý zasněžený strom, lavičku, dům se zasněženou střechou a namaluj je. Ze sněhu se staví sněhuláci, namaluj jednoho. Všímej si, jak sníh zaobluje hrany, přidává věcem objem a dělá je čistými a bílými. Led je také inspirativní tvůrce, pokud se dostaneš ven k rybníku, pozoruj, jak se chová zamrzlý rybník, louže. Jak ze střechy visí rampouchy. Nebo jak zamlžené okno zaroste "ledovými květy". Ledová vločka je výtvarné dílo samo o sobě. Pokus se vymyslet několik různých druhů sněhových vloček a udělej vzorník ledových vloček na stránku A4. Vymysli aspoň devět variant. Nezapomeň, že má vždy šest ramen!

 

      

   

Výsledek lze zaslat na e-mail: lubomira. kmetova@zus-stitneho.net

 

 

Posílám první novoroční téma:

 

Namalujte nebo zobrazte jakýmikoliv výtvarnými prostředky ohňostroj. Máme ho v živé paměti, začíná jím nový rok. Pro naladění se na téma je dobré si třeba na minutu zavřít oči a představovat si, jak ohňostroj vypadá. Uvědomit si kontrast tmavé oblohy a světla ohňostroje, barevnost a směr barevných jiskřiček letících od středu do prostoru. Výtvarné prostředky, podklad i velikost díla je na Vás. Na tento druh úkolu lze použít třeba techniku rozfoukávání nebo rozstříknutí barvy, protože tímto způsobem lze vyjádřit pohyb od středu do prostoru. Nebo lze využít tiskátko, šablonu, protože se tam opakuje stejný prvek. Pokud vlastníte třeba voskovky, lze pracovat s nimi a poté přemalovat tmavě modrou nebo černou temperou oblohu.

 

                                                                                                                                  Vaše Ľuba Kmeťová

 

 

Dobrý den všem,

posílám další úkol distanční výuky:

 

Úkol č. 8: Vytvoř práci na téma obyvatelé planety Mars. Zvol vhodný formát papíru a vyber si techniku podle svého záměru. Může to být kromě kresby, malby i koláž nebo kombinace technik. Obyvatelé planety by měli mít kolem sebe prostředí typické pro tuto planetu, případně se mohou věnovat nějaké činnosti. Pokud si myslíš, že na této planetě není život, můžeš jí zobrazit pustou nebo jen s mikrorganizmy, které tam pravděpodobně jsou.

 

 

Úkol č. 7: Jak se projevuje déšť, vítr

a) v krajině

b) na lidech

 

Pokuste se tužkou, uhlem, pastelem či barvami vytvořit atmosféru deštivého či větrného dne. Může být ve městě i v přírodě, záleží na výběru.

 

 

 

Zdravím.

Luba Kmeťová

 

 

Úkol č. 6: Podzim je plný námětů. Vytvoř pečlivou studii přírodniny (listu, kaštanu, houby, šišky...). Zvol menší formát papíru A4, A5. O to víc si dej záležet na detailech a stínování. Na jeden papír můžeš nakreslit i vic kreseb a sledovat předmět z různých stran.

 

Používej tužku, rudku nebo fixu. Nezapomeň  na vržený stín.

 

 

 

 

 

Úkol č. 5: Vytvoř situaci, příběh, prostředí pro svoji oblíbenou hračku nebo postavičku a pak to celé nakresli. Snaž se zobrazit nejen hračku, ale i to kde se nachází a co dělá.

(Například náš robot si ráno vypil dobrý čaj, vyplul na moře na delfínovi a večer si zahrál pro radost na flétnu.) 

Kresli pastelkami, pastelem nebo fixem. Nebo můžeš také použít temperové, akvarelové či akrylové barvy. 

 

      

   

 

 

 

 Úkol č. 2: Nakresli, namaluj, vytvoř Autoportrét. Je to portrét sebe sama, pomocí zrcadla, fotky nebo vlastní fantazie - počítá se kresba tužkou, fixem, pastelkou, uhlem, rudkou, tuší. Nebo malba akvarelem (vodovými barvami), temperou či akrylem. Také může vzniknout vytrháváním a lepením barevných papírů, ale to je mnohem náročnější. Formát výkresu je libovolný.

 

Úkol č. 3: Vytvoř svou představu umělé inteligence. Je mnoho filmů, knih, článků o tom, že lidi v různých profesích nahradí umělá inteligence. Zobraz dle své představy, jak by takový robot, počítač nebo propojený systém počítačů, který už pracuje bez lidského zásahu, měl vypadat. Technika a formát jsou opět libovolné, tak jako u všech úkolů.

 

Úkol č. 4: Studie oblíbené rostliny. Zde je možnost vyjít z reálné rostliny v květináči, řezané květiny ve váze nebo se inspirovat rostlinami v pralese, které známe z obrázků či botanické zahrady. Rovněž v akváriu čili i v moři či rybníku rostou rostliny. Vybírejte dle chuti a nálady. Formát a technika dle možností.

 

Úkol č.1:  

https://www.stoplusjednicka.cz/zaostreno-na-viry-jak-vypada-koronavirus-ebola-nebo-hiv-pod-mikroskopem